wtorek, 19 marca 2013

Ergosterol z drożdży piekarskich



Ergosterol z drożdży piekarskich



Co nieco o drożdżach …
Drożdże (Saccharomyces cerevisiae) są jednokomórkowymi grzybami rozmnażającymi się przez pączkowanie. W sprzyjających warunkach komórki drożdży pączkują bardzo szybko, stąd powiedzenie „rośnie jak na drożdżach”.
Drożdże od wieków miały bardzo duże znaczenie gospodarcze. Właściwości fermentacyjne drożdży piekarniczych, piwowarskich i winiarskich były i są wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle spożywczym.
Najwięcej wartości odżywczych mają drożdże piwowarskie, czym znacznie przewyższają drożdże piekarnicze. Wiele osób wierzy jednak w dobroczynne działanie kuracji polegającej na piciu napoju sporządzonego przez zalanie drożdży piekarniczych ciepłą wodą lub mlekiem z dodatkiem cukru. Taki napój drożdżowy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Drożdże zaczynają bowiem fermentować w naszym przewodzie pokarmowym i dopóki nie zostaną strawione, mogą spowodować przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dodatkowo żywe komórki drożdży pobierają z naszego organizmu witaminy z grupy B, szczególnie B1 i biotynę. Jeżeli chcemy samodzielnie przygotować napój drożdżowy, należy drożdże piekarnicze po prostu „zabić”, czyli zalać wrzątkiem.
Drożdże piwowarskie (zwane również piwnymi lub browarnianymi) możemy kupić w aptekach w postaci pastylek. Uzyskuje się je jako
produkt uboczny przy produkcji piwa. W procesie obróbki farmaceutycznej zostają one oczyszczone i pozbawione goryczy, która pochodzi ze złożonych związków chemicznych zawartych w szyszkach chmielu. Dodatkowo obniża się w nich zawartość kwasów nukleinowych, ponieważ ich nadmiar jest szkodliwy – może spowodować wystąpienie skazy moczanowej.
Drożdże piwowarskie są źródłem łatwo przyswajalnego
białka. Zawierają prawie cały zestaw witamin z grupy B oraz wiele substancji mineralnych – fosfor, cynk, magnez, żelazo, potas, selen i chrom. Ze względu na bogaty skład drożdże piwne są idealnym suplementem diety w przypadku problemów ze skórą lub włosami. Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry i błon śluzowych. Mogą zapobiegać nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry i włosów.

Wśród witamin z grupy B drożdże piwne zawierają biotynę (witaminę H), która przywraca włosom sprężystość, pomaga hamować ich siwienie i wypadanie. Jej niedobór może powodować zmiany łuszczycowe skóry oraz powstawanie przebarwień skórnych. Drożdże piwowarskie są również źródłem kwasu pantotenowego, zwanego także witaminą B5. Objawem niedoboru tej substancji może być wypadanie włosów i ich przedwczesne siwienie. Ponadto obecny w drożdżach cynk jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu włosów. Jest również stosowany w leczeniu nadmiernie przetłuszczającej się i trądzikowej cery.
Drożdże piwne są bogatym źródłem chromu, który wchodzi w skład tzw. czynnika tolerancji glukozy. Jego działanie polega na tym, że razem z insuliną ułatwia transportowanie glukozy do komórek organizmu. Niedobór chromu powoduje zaburzenia tego mechanizmu i w rezultacie wahania poziomu cukru we krwi. Chrom pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, dlatego zaleca się jego podawanie w przypadku cukrzycy oraz hipoglikemii.
W ostatnich latach chrom zrobił również wielką karierę jako środek wspomagający odchudzanie. Dzięki zdolności regulacji poziomu cukru we krwi może być pomocny w ograniczaniu napadów wilczego głodu, pojadania pomiędzy
posiłkami oraz nadmiernego apetytu na słodycze. Ze względu na zawartość łatwo przyswajalnego chromu drożdże piwowarskie warto stosować podczas odchudzania. Dodatkowo są one źródłem wielu substancji odżywczych, których pozbawiamy organizm podczas restrykcyjnych diet.
Drożdżowe pastylki polecane są w leczeniu wielu dolegliwości. Łagodzą stany migrenowe, są pomocne w leczeniu chorób układu krążenia, stymulują działanie układu odpornościowego. Drożdże są polecane osobom nadpobudliwym, nerwowym, pomagają również w leczeniu bezsenności. Poprawiają koncentrację, więc mogą być stosowane np. podczas intensywnej
nauki.


Nazwa łacińska: Sacharomyces cerevisiae

Systematyka - Rząd: drożdżakowców
Systematyka - Rodzina: drożdżakowatych
Nazwa regionalna lub potoczna: Drożdże piekarnicze
Nazwa w języku angielskim: Baker's yeast
Nazwa w języku niemieckim: Backhefe
Nazwa w języku francuskim: Levure de boulanger

Celem naszego ćwiczenia jest izolacja ergosterolu z drożdży piekarskich. Aby do tego doprowadzić należy wykonać następujące czynności:

Odczynniki:
drożdże piekarskie 25 g
50% NaOH 6 mL
toluen 60 mL
etanol 6 mL
bezw. MgSO4
Aparatura/szkło
kolba okrągłodenna poj. 250 mL
chłodnica
cylinder miarowy poj. 50 mL
rozdzielacz poj. 0,5 L
kolba stożkowa poj. 100 mL
kolba stożkowa poj. 500 mL
szklany lejek
zlewka poj. 100 mL
zestaw do sączenia pod zmniejszonym
ciśnieniem

Opis tego jak przeprowadziłam doświadczenie:
W kolbie okrągłodennej o poj. 250 mL umieściłam 25 g świeżych drożdży piekarskich
i ogrzewałam na łaźni wodnej w temperaturze 50-60 °C do utworzenia zawiesistej masy. Do tej
masy, ciągle mieszając, dodałam 6 mL 50 % roztworu wodorotlenku sodu. Następnie
mieszaninę ogrzewaałam pod chłodnicą zwrotną przez 3 godz. Całość ochłodziłam i pozostawiłam na 7dni.
Ostudzoną mieszaninę przeniosłam do rozdzielacza o poj 500 mL i ekstrahowałam
toluenem (3 x 15 mL), a następnie CHCl3 (3 x 20 mL). Roztwory osuszyłam nad bezwodnym
siarczanem magnezu, przesączyłam przez lejek.. Rozpuszczalniki odparowałam
pod zmniejszonym ciśnieniem (wyparka). Otrzymane surowe produkty rozpuściłam w 5 mL
etanolu i po przesączeniu na gorąco pozostawiłam do krystalizacji.

Aparatura:



Reakcja jaka zaszła w trakcie naszego ćwiczenia to:



Izolowanym produktem jest ERGOSTEROL

Ergosterol organiczny związek chemiczny z grupy witamin D (jest prekursorem do ergokalcyferolu - witaminy D2). Ergosterol jest składnikiem błon komórkowych grzybów, spełniającym tę samą funkcję co cholesterol w komórkach zwierzęcych. Ponieważ ergosterol jest obecny w błonie komórkowej grzybów, a nie występuje w błonach komórkowych zwierzęcych, jest on celem dla leków przeciwgrzybiczych.



   

OBLICZENIA:
m ergosterol+zlewka=98,77g
mzlewka=95,93g
m ergosterol=2,84g
1mol     ----   396,65g/mol
x mol    ----   25g
x mol= 0,0630278mol
Ttopnienia=160°C

Nie możemy obliczyć wydajności tego procesu bowiem nie znana jest zawartość ergosterolu w drożdżach. Jedynym co możemy obliczyć to zawartość procentowa ergosterolu w otrzymanych przez nas drożdżach.

(2,84/25)*100%= 11,36%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz